Floss
10 Ocak 2018
Tümünü Göster

Diş İpinin Kullanımı ve Faydaları

Tam bir ağız bakımı için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir, çünkü diş fırçalamakla dişlerimizin tüm ara yüzeylerine ulaşamayız. Diş ipi kullanımı, diş eti hastalıklarıyla mücadelede ve ağız sağlığımızı korumada yardımcı olur.

Diş ipi, dişlerin arasında oluşan tartar ve plakları önlemek için mutlaka her gün uygulanmalıdır.

Bazı doktorlar günde iki defa diş ipi yapılmasını önerir; fakat önemi doktorlar tarafından belirtilse de birçok kişi diş ipi kullanmıyor. Diş ipi doğru kullanıldığında dişler arasında plaka neden olan bakterileri temizler.

Her gün diş ipi kullanmak damak rahatsızlıklarını, çürükleri ve kötü ağız kokusunu engellemede yardımcı olur. Yapılan bazı çalışmalar her gün diş ipi kullanmanın kalp rahatsızlıkları riskini azalttığını göstermiştir. Misip kürdanlı diş iplerini düzenli kullanarak ağız sağlığınızı ve genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diş ipi kullanımı faydalarını ne kadar bir sürede gösterir?

Diş Hekimi Cumhur Akgün “Doğruyu söylemek gerekirse, diş ipi kullanımı ilk günden itibaren tartışmasız faydalar sağlar” diyor. Diş ipi kullanımından sonra dişleriniz ve diş etleriniz daha temiz olur, çünkü diş ipi diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşır. Nefesiniz tazelenir ve diş etlerinizin sağlığı iyileşir. Başlangıçta biraz değişik gelse bile pratik yapmaya devam edin. Kısa bir süre sonra farkı hissedeceksiniz ve diş ipi kullanımı günlük yaşantınızın bir parçası haline gelecek.